Pandemi döneminde psikolojimizi nasıl koruruz?   - Yüzyıl Hastanesi | Covid-19

Pandemi döneminde psikolojimizi nasıl koruruz?

Pandemi; süreci belirsizlik taşımasından ötürü kişilerde korku, endişe ,karamsarlık gibi duyguları da beraberinde getirmiştir.

Bu süreçte daha az etkilenmek adına; hızlı kararların alınmaması, kaygıları artıran olay durum yada kişilerde daha az sohbet ortamı oluşturulması , zamanı etkili hale getirecek verimli hobilerle desteklendirilip , kişisel gelişim ve ruhsal onarım noktasında ilerlemeler kat edilmesi daha uygundur.

Bireyler bu süreçte değişime en çok direndiği noktalar üzerine eğilip onlarla ilgili yeni bir oluşum noktasına değişime girebilirler, zihni negatiflikten kurtarıp daha etkili bir şekilde kullanmak kişilerin elindedir.
Bu süreçte farkındalık yaratmak adına ; kendinize değiştirmek istediklerinizi, bırakmanız gereken davranışlarınız neler ya da aynı kalmasını istediğiniz davranışlarınız neler gibi sorular sorarak gelişim ve değişim noktasında destek olabilirsiniz.

Ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Ruhunuzu beslemak için güne güzel olumlu cümleleler başlamak,iyi görüp iyiye odaklanmak , sahip olduklarına şükretmeniz daha pozitif olmanızı sağlayacaktır
Zamanı daha verimli hale getirmenin bir diğer püf noktası , anda kalmaktadır, o an uğraşınız ne olursa olsun muhakkak hakkını vermeye çalışın, yaptığınız tüm uğraşları aşkla ve sevgiyle tutkuyla yapın hem yorulmaz , hem mutlu olur hemde keyifli bir öğreti yapmış olursunuz.

Bu süreci pozitif hale getirmek için duygu çalışmalarıyla duygularınızın kontrolüne bakabilir, sevdikleriniz ve sizi anlayan kişilerle daha çok sohbet edip zihni yüceltmekde zihni yormakda sizin elinizde , hadi şimdi karar zamanı, mutsuzluklar ve verimsiz geçen zamanlara hoşça kal mı yeniden doğup mutlu olmaya merhaba mı?

Uzm. Dr. Lütfi ÇETİNKAYA

Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz baş hekimimizi derin üzüntü içerisinde anıyoruz.